Historie klubu

Psal se rok 1960 a Milan Gála zakládá při TJ Stadion Žižkov atletický oddíl. Za dva roky se oddíl stěhuje do vlastních prostor u ZŠ Jeseniova, nutno podotknout, že se členové oddílu velmi zasloužili o toto otevření. Toto se stalo tradicí dodržovanou dodnes. Rok 1970 znamená vznik naší TJ ZDŠ Jeseniova, o dva roky později v roce 1972 přichází první děti do sportovních tříd.

Léta 1976 – 1979 jsou ve znamení mohutných rekonstrukcí. Stavba šaten, sauny, osvětlení, prodloužení atletické dráhy na 270 metrů. Duší všeho byla známá výše jmenovaná postava. O další se již starali odchovanci této postavy.

         

V roce 1992 se pokládá umělá plocha na vnitřní hřiště.

Od roku 1995 jsou nejúspěšnější atleti oddílu titulováni „Sportovci roku“. Tím prvním se stala Dagmar Štrymplová, zatím poslední atletkou roku je Emma Maštalířová. V roce 2015 byl poprvé udělen tento titul v samostatné kategorii Žactvo.

V roce 1997 jsme poprvé postavili do soutěží družstvo mužů v Pražském přeboru, zvítězilo a vybojovalo postup do II. národní ligy.

V roce 1998 hřiště dostává dlouho, dlouho očekávaný tartanový povrch. Ve volných chvílích se budují dvě posilovny. Do soutěže Pražského přeboru zasáhlo poprvé i družstvo žen.

Od roku 1999 jsme pravidelnými účastníky druholigových klání v kategoriích mužů i žen.

Rok 2000 znamená nové hřiště na plážový volejbal.

Rok 2001 je ve znamení rekonstrukce osvětlení a výstavby nové báječné vrhačské klece a v roce 2002 se objevuje nové tyčkařské doskočiště.

V roce 2003 se dokončuje okolí hřiště na plážový volejbal a tyčkařského doskočiště.

Muži a ženy soutěží v I. národní lize!!!

Lídři týmu mezi muži: Tomáš Korbel, Tomáš Bošek, bratři Hnízdilové, Martin Šána, Jiří Švojgr, Lukáš Novotný, David Žitný, Tomáš Holub.

Lídři týmu mezi ženami: Svobodová Jana, Šourková Markéta, Mlátková Hana, Jirásková Martina, Petráčková Jana, Máchová Martina, Hradečná Alena, Tetková Bára, Korešová Jana.

V létě 2007 vybudována Ekostezka v areálu hřiště.

V létě 2008 proběhla rekonstrukce atletického a zadního volejbalového hřiště, kdy byl nastříkán po celé dráze a sektorech nový tartanový povrch a vyrovnány hrboly od kořenů, zadní volejbalové hřiště je celé v novém.

V létě 2009 proběhla další rekonstrukce, tentokrát vnitřního víceúčelového hřiště, které dostalo nový umělý povrch a bylo rozšířeno o tenisový kurt. U hřiště také vzniká další malé hřiště s umělým povrchem zejména pro využití Malou atletikou a družinou. Opět soutěžíme v I. národní lize.

       

V sobotu 20. listopadu 2010 proběhl v KC Novodvorská slavnostní ples k oslavám 50 let oddílu. Mimo jiné byli do Síně slávy uvedeni Milan Gála starší, Vladimír Palásek a Jan Poděbradský, významné osobnosti naší historie.

Na jaře 2011 proběhla výstavba nové odpočinkové zóny. Významnou měrou se na ní podíleli členové klubu. Brigádnicky jsme po tréninkových skupinách přesadili keře a stromy (zdařile), provedli výkopové práce a postavili podpěrnou zeď. Postaveny první „stříšky“ – altán. Pořízeny nové stojan pro skok o tyči.

Karolina Hlavatá se stala držitelkou rekordu ČR na 60 m př. dorostenek v hale!!!

Opět závodíme v první národní lize!

Lídry týmů tvoří: Daniel Musil, Jan Vlach, Jan Jirka, Jakub Svoboda, Jiří Králík, Martin a Filip Procházkovi, Michael Doboš, Radek Čuda, Jiří Švojgr, Lukáš Novotný, David Žitný, Martin Blahut, Jan Michalec. Mezi ženami: Karolina Hlavatá, Nikola Rohlenová, Kateřina Petrlíková, Kateřina Kodrová, Veronika Chvátalová, Monika Hrachovcová, Petra Kubešová, Jarmila Pecková, Martina Píšová.

V roce 2012 proběhla rekonstrukce sauny a začala výstavba venkovní posilovny (venkovní hrazda se šplhem). K tradičním táborům a soustředěním jsme v tomto roce přidali příměstské tábory. Stále soutěžíme v první národní lize.

V roce 2013 pořadatelsky zajišťujeme 9. MS mentálně postižených (INAS). Pokračuje vybavení venkovní posilovny – bradla.

Rok 2014 – výstavba nakloněné rovinky (za diskařským kruhem).

Rok 2015 znamená vrchol našeho pořadatelství. Spolupořádali jsme totiž halové Mistrovství Evropy v atletice v O2 Aréně. Na hřišti máme nové doskočiště pro výškaře (staré přesouváme na „zadní“ hřiště a tím zajišťujeme druhý výškařský sektor). Na budově kanceláře se objevují digitální hodiny. Za dálkou jsme instalovali prolézačky pro děti.

       

V roce 2016 se významně rozšiřují tréninkové prostory, když je neutěšený prostor mezi hřištěm na plážový volejbal a školou přebudován na atletický tunel. Poprvé otevíráme stánek s občerstvením „U smrku“. Byl vybudován altán na překážky.

V roce 2017 jsme jako tým ovládli Vítkov a „zvítězili“ v charitativní běžecké akci Teribear hýbe Prahou. Za deset dní jsme naběhali 14.452,8 km a pro dobrou věc jsme tak vyběhali neuvěřitelnou částku 722.640 Kč!!! S Medvědem ale běháme od roku 2015 až doposud, a pomáháme tak dál!

Rok 2018 byl nejúspěšnějším rokem v historii oddílu z pohledu dosažených medailí a úspěchů. Družstvo dorostenek jako první kolektiv naší historie zvítězilo na Mistrovství České republiky družstev, byť za výrazného přispění hostujících závodnic. Ve školní soutěži Poháru rozhlasu se zase družstvům mladších žákyň, mladších žáků a starších žákyň povedl fantastický a neopakovatelný zlatý hattrick! Rekonstrukce zadního hřiště – hřiště vybaveno sítí, kterou lze využít pro nácvik odhodů.

V roce 2019 byly zahájeny přípravné stavební práce u zadních schodů (za dálkou) pro výstavbu „kontejnerové“ venkovní posilovny. V tomto roce člen klubu poprvé získává titul Mistra ČR v kategorii dospělých – je jím Emma Maštalířová v trojskoku.

V roce 2020 slaví SK Jeseniova 60 let od svého založení! Buďte u toho s ní!

       

Za uplynulých 60 let se zde vystřídalo mnoho funkcionářů, trenérů a tělocvikářů, všichni zde zanechali svou stopu. Všem patří náš velký dík. Stejně tak nutno vzpomenout na mnoho závodníků a závodnic, které to v našem dresu dotáhli na republikovou a reprezentační úroveň.

Ti všichni byli součástí nejen jeseňáckých úspěchů na závodní dráze, ale podíleli se také na vzniku a udržení našich tradičních akcí. Mezi ty nejvýznamnější lze zařadit Vánoční basket, který v roce 2019 oslavil 30. výročí; Aprílový běh, jenž se loni běžel již po 25.; Běh okolo Vítkova (18 ročníků), Běh tunelem (11 ročníků), Žižkovský kolík (22 ročníků), atd. Patnáct let jsme také pořádali celorepublikovou soutěž – Kinderiádu! Z novějších akcí pak lze zmínit rodinnou akci Mámo, táto, zkus to taky!

V rámci Aprílového běhu se již 13 let ve spolupráci s nadací NROS podílíme na Sbírce pro Kuře „POMOZTE DĚTEM“. Za tuto dobu jsme vybrali více než čtvrt milionu korun, nejvíce v roce 2018 částku 32.528 Kč!

Kromě sportování se staráme také o přírodu na našem hřišti. Spolupracujeme s organizací Ornita (hnízdění ptáků), ve velkém na hřišti kompostujeme, pro ptactvo a další zvířata (zajíce, veverky, ježky) jsme zřídili krmítka a pítka a naposledy jsme vyrobili s dětmi na příměstském táboře hmyzín.

To vše a mnohem víc byla, je a bude JESKA!!!